V roce 2020 hodlá severoamerická divize Toyoty uvést do provozu megawattovou elektrárnu a výrobnu vodíku ze zemědělského bioodpadu. Díky tomu se tak její logistická firma v přístavu v Long Beach dostane možnost ze sta procent využívat pouze obnovitelnou energii.

Každý den by elektrárna využívající palivové články s tavenými uhličitany měla zvládnout vyprodukovat 2,35 MW elektrické energie a navíc 1,2 tuny vodíku. To postačí buď na provoz 2350 středně velkých domácností nebo 1500 vozidel. Vodík z vlastní čerpací stanice budou čerpat jak Toyoty Mirai, tak i těžké nákladní vozy třídy 8 (projekt Portal). Ty provozuje pro své potřeby společnost Toyota Logistics Services v přístavu v Long Beach.

Projekt s označením Tri-Gen představila Toyota na autosalonu v Los Angeles. Podle vyjádření jejích představitelů jde o klíčovou ověřovací studii pro lokální stoprocentně obnovitelnou produkci vodíku ve velkém měřítku.

S vývojem zařízení Toyotě pomáhal mimo jiné také závod na čištění odpadních vod a Kalifornská univerzita v Irvine.

Japonská automobilka se v Kalifornii významně zapojuje do snahy o rozšiřování sítě vodíkových komerčních stanic. Těch v tomto státě existuje již 31 a budují se další.