Před začátkem testu vozu Hyundai Ioniq Electric jsme se zadívali do návodu k obsluze, abychom si ujasnili některé technické parametry. Našli jsme tam však i "hlášky", které vůz může řidiči v určitých situacích poskytovat.

Jestliže se vám na displeji sdruženého přístrojového panelu objeví obrázek jinak sympatického zvířátka želvy, nic moc radostného vás v příštích okamžicích nečeká. Tímto piktogramem vás totiž vůz informuje, že došlo ke snížení výkonu.

To nastane například tehdy, když napětí vysokonapěťového akumulátoru poklesne pod určitou mez, případně je teplota motoru nebo vysokonapěťového akumulátoru příliš vysoká nebo naopak nízká. Také se želva zjevuje, když nastane porucha chladícího systému.

hlášeníV klasickém autě se spalovacím motorem se také nesetkáte s piktogramem, který znázorňuje elektrickou zástrčku. Tu může doprovázet nápis: "Unplug vehicle to start". Jedná se o varování, aby se řidič nesnažil odjet s autem, které je v danou chvíli ještě připojené dobíjecím kabelem ke zdroji elektřiny. I kdyby řidič toto varování ignoroval, vozidlo přesto není možné uvést do chodu. Je to samozřejmě dobře. V případě, že by se vůz, který je připojen například k rychlodobíjecí stanici rozjel, mohl by způsobit mnohasettisícovou škodu.

hlášení elektroDalší zmiňované hlášení sice nemá vliv na běžné funkce elektromobilu, ale přesto by se nemělo brát na lehkou váhu. Ioniq Electric totiž může zahlásit i "Check Virtual Engine Sound System". To je samozřejmě zvěst o tom, že je problém se systémem virtuálního zvuku motoru, jehož účelem je při nízkých rychlostech varovat chodce či cyklisty na přítomnost elektromobilu v jejich bezprostředním okolí. Za odstranění závady v dealerském servisu vám samozřejmě chodci budou vděčni.

Kromě těchto oznámení se zřejmě každý uživatel elektromobilu dříve či později setká s hlášením typu Low Battery. Pokud je to doplněno ještě slovy Charge Immediately, znamená to již, že nabití baterie pokleslo pod úroveň čtyři procenta a byl snížen výkon motoru. Na počítadle dojezdu již nebude uveden žádný údaj v kilometrech. V takovém případě je opravdu nutno najít nejbližší zásuvku nebo samozřejmě dobíjecí stanici.