Pokud řídíte elektromobil, má to výrazně pozitivnější vliv na vaše duševní zdraví, než pokud se nacházíte za volantem vozu s běžným spalovacím motorem. Vyplývá to ze studie doktorky Duncan Williams z University v Yorku.

Studii, na kterou upozornil portál Electrek.co, si objednala společnost LEVC - výrobce klasických černých londýnských taxíků. Vycházelo se z měření mozkové aktivity u čtyř taxikářů pomocí elektroencefalogramu, který měli připevněný na čele při řízení jak taxíků s naftovým, tak i elektrickým motorem.

Podle doktorky Williams  se prokázalo, že řidiči jsou klidnější, šťastnější a více koncentrování když řídí elektromobil. Konkrétně byla v jejich mozku zjištěna vyšší aktivita beta mozkových vln, což právě značí lepší koncentraci.

Také při měření srdeční aktivity se ukázalo, že tepová frekvence řidičů v elektromobilech méně kolísá.

Hlavní důvodem pro příznivou pohodu v elektromobilech je tišší pracovní prostředí. Potvrzovali to při dotazování i samotní řidiči. V taxíku s elektromotorem se cítili klidnější a uvolněnější, přitom však, jak ukázalo měření, byli koncentrovanější. To je určitě pro jejich zaměstnavatele důležitý poznatek.

Nás by jen zajímalo, zda se měření odehrávalo také v situacích, kdy jejich elektromobilům již docházela zásoba elektřiny v baterii a do cíle je ještě daleko. V takové situaci podle našich zkušeností hladina stresových hormonů naopak výrazně roste...