Během prvního čtvrtletí letošního roku se opět prodal rekordní počet vozidel, které umožňují jízdu čistě na elektrický pohon. Lze tak předpovědět, že celkový výsledek za rok 2018 bude činit číslo poblíže hranice 2 miliony kusů.

Celkem 312 400 čistých elektromobilů a vozů typu plug-in hybrid se během prvních tří měsíců letošního roku prodal na celém světě. Jedná se o výsledek, který je o 59 procent lepší než ve stejném období loňského roku. Uvedl to specializovaný portál EV-Volumes. 

Největším trhem je samozřejmě Čína, kde si lidé a firmy koupili od ledna do března 132 000 elektromobilů a plug-in hybridů. Oproti loňsku je to to nárůst 113 procent. Jsou však země, kde zájem o tento typ aut roste ještě výraznějším tempem. Například ve Finsku (+144 procent) či v Jižní Koreji (+138 procent).  V Evropě jako celku se prodalo letos zatím 93 000 elektromobilů (vloni za první čtvrtletí 67 tisíc) a v USA 55 tisíc, což je meziročně o 13 tisíc více.

Na pozici nejprodávanějšího automobilu se po náběhu prodejů nové generace vrátil Nissan Leaf. Letos se ho zatím prodalo 22 tisíc kusů, což je o 44 procent více než vloni. Zajímavé je, že během letošního roku se prodalo již více než tisíc vozů, které pohání elektřina vyráběná ve vodíkových palivových článcích.

Web EV-Volumes předpokládá, že letos podíl elektromobilů na celkovém trhu s novými automobily již dosáhne téměř dvě procenta. Navíc propočítal, že pokud by se udrželo současné tempo růstu zájmu o elektromobily, vyrovnaly by se jejich prodeje vozům s klasickým spalovacím motorem již v roce 2027.

Radek Pecák