Na další měsíční rekord vystoupaly během května registrace nových osobních elektromobilů v České republice. Vyplývá to z čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů.

Celkem 70 nových vozů, které mají pod kapotou výhradně elektromotor, se v pátém letošním měsíci zaregistrovalo na úřadech do silničního provozu. Je to další posunutí historického rekordu.

Nejúspěšnější značkou je opět Volkswagen, jehož prodeje táhne především e-golf. Zákazníci si elektromobilů s logem VW v květnu převzali celkem 33. Na druhém místě mezi značkami skončil s patnácti zaregistrovanými vozidly Nissan a třetí místo patří BMW (12 vozů).  Devět elektromobilů pak bylo v květnu s logem značky Tesla a poslední jeden kus si připsal do statistiky Hyundai.

"Čisté" elektrombily jsou v Česku žádanější než vozy s pohonem plug-in hybrid. Těch se v květnu zaregistrovalo celkem 37, přičemž jednoznačným vládcem tohoto segmentu je s 22 exempláři BMW.

Během celého roku je poměr elektromobilů versus plug-in hybridy téměř přesně 2:1. V absolutních číslech je to 269:135.

Podle našich informací lze očekávat, že měsíční prodeje aut, které neumožňují jiný provoz než na elektrickou energii, se záhy dostanou přes hranici stovky kusů. K tomuto tvrzení nás vede zejména fakt, že v červnu na trhu vstoupil Renault s nejprodávanějším evropským elektromobilem Zoe (a také s elektrickou verzí dodávky Kangoo), na přelomu prvního a druhého pololetí se dočkají zájemci o elektrické SUV Hyundai Kona a postupně budou do prodeje nabíhat i elektromobily luxusních značek. Například jde lo Jaguar, Porsche či Audi.

Radek Pecák