Automobilka Kia odhalila na autosalonu v korejskému Busanu podobu sériové verze svého druhého elektromobilu. Kia Niro EV se ještě během letošního roku začne prodávat.

Toto malé "elektrické" SUV nabídne podle zveřejněné tiskové zprávy skutečně zajímavé parametry. Přestože se v útrobách nachází lithium-polymerová baterie s kapacitou 64 KWh, cestující budou mít ve voze s délkou 4375 milimetrů v kabině velkorysý prostor a také zavazadelník nabídne velmi solidní objem. Jeho kapacita činí 451 litrů.

Také jízdní parametry jsou na poměry současných elektromobilů špičkové. Elektromotor pohánějící přední kola poskytne maximální výkon 150 KW (204 koňských sil) a disponuje nejvyšším točivým momentem 395 Nm. Maximální rychlost zatím automobilka nezveřejnila, ale zrychlení z nuly na stokilometrovou rychlost nastane během 7,8 sekundy.

Energie v baterii vystačí na ujetí vzdálenosti 450 kilometrů. Na osmdesát procent kapacity ji lze v rychlodobíječce s výkonem 100 kW dobít během 54 minut. Pokud by se zákazník rozhodl pro verzi se "slabší" baterií 39,2 kWh. postačí její energie na ujetí 300 kilometrů. Zmiňované dojezdy byly dosaženy při měření v přísnějším homologačním cyklu WLTP.

Výbava vozu zahrnuje vše potřebné. Například i systém pro varování před čelní srážkou nebo asistenta pro autonomní jízdu na dálnici v rychlostech od 0 do 130 kilometrů v hodině.

V kabině se pak nachází také sedmipalcový dotykový displej nebo ambientní osvětlení, které umožňuje výběr ze šesti barev. Například i bronzové.

Od jiných verzí vozu Niro se ta elektrická odlišuje tradičními modrými doplňky. Ty se nacházejí zejména ve spodní části předního nárazníku.