Nakonec až na sklonku příštího roku získají zákazníci možnost koupit si první čistě elektrický model s logem mladoboleslavské automobilky Škoda. Bude jím městský minivůz Citigo odvozený od Volkswagenu e-Up!

Zdroje Autonaelektřinu ovšem uvádějí, že vedení české značky dlouho váhalo, zda se do tohoto projektu vůbec pustit. "Zvažovalo se, zda by nebylo výhodnější raději platit pokuty za nesplnění stanovených flotilových emisí CO2," uvedl pro Autonaelektřinu dobře informovaný pracovník automobilky.

Ve Škodě totiž dlouho převládal názor, že s parametry, které má v současné době e-Up!, by zákazníky Škody, kteří jsou extrémně orientováni na poměr cena/výkon, takový elektromobil nezaujal. Ke změně názoru přispěla až připravovaná evoluce elektrické výzbroje v tomto v Bratislavě vyráběném voze. "Dojezd tři sta kilometrů je už pro městský automobil dostatečný," uvedl také v rozhovoru pro ČT 24 šéf značky Škoda Bernhard Maier. Ten také potvrdil, že první vlastní elektromobil Škoda auto, který se vyvíjí na základě konceptu Mission E, získá dojezd více než pět stovek kilometrů a současně bude schopen autonomního řízení stupně 3.

Do konce roku 2025 pak Škoda bude mít ve své nabídce deset elektromobilů. Jejich podíl na celkovém objemu prodejů značky má pak podle Maiera činit zhruba čtvrtinu.

Na vývoj těchto vozů vyčlenila letos Škoda částku 50 miliard korun. Vyčerpána by měla být v příštích pěti letech.