Na začátku července oslaví minivozítka Smart již dvacet od začátku výroby. Nyní je jasno, že je čeká už pouze elektrická budoucnost.

Přestože v USA a Kanadě, kde Smart prodává již jen čistě elektrické verze svých vozů, zaznamenává značka pokles prodejních čísel, vedení automobilky nehodlá ustoupit ze svého plánu stát se v roce 2020 čistě "elektrickou" značkou.

První generace Smartu Electric Drive (ED) přišla na svět v roce 2007. Baterii a elektromotor získala jako alternativu také druhá generace. Získala motor s maximálním výkonem 30 kW a baterii s kapacitou 16,5 kWh. To mělo podle homologačních údajů vystačit na dojezd 135 kilometrů.

Současná generace Smartu EV Fortwo má kapacitu baterie 17,6 kWh, která umožňuje dojezd 160 kilometrů. Vůz je díky elektromotoru s maximálním výkonem 60 kW vyvinout maximální rychlost 130 kilometrů v hodině. S cenou od 568 900 Kč se v současnosti jedná o nejlevnější sériově vyráběný elektromobil na českém trhu.

Prodejci Smart nabízejí rovněž elektrickou variantu smartu fortwo cabrio i čtyřmístné verze forfour. Ta má pak dojezd o pět kilometrů nižší.