Hned dvě zásadní novinky, které umožňují jízdu čistě na elektřinu, představí ve druhém pololetí tuzemské zastoupení korejské automobilky Hyundai. Poměrně překvapivě bude mezi nimi i model Nexo.

Už jen dny zbývají do odtajnění ceníku napjatě očekávaného elektromobilu Hyundai Kona Electric. V Česku se budou nabízet obě výkonové varianty tohoto vozu. Základní cena by se příliš neměla lišit od té, která je nastavena pro německý trh. Tam se "slabší" provedení s menší baterií nabízí za 34 600 eur (v přepočtu přibližně 899 000 Kč), výkonnější verze (elektromotor s výkonem 150 kW a baterií s kapacitou 64 kWh) je pak o 4 400 eur (114 400 Kč) dražší.

V základní výbavě vozu Hyundai Kona Electric je přitom vše potřebné. Navíc třeba i sedmnáctipalcová kola z lehkých slitin, navigace, kožený volant, automatická klimatizace a rádio s osmipalcovým dotykovým displejem.

Přestože zatím v České republice neexistuje oficiální čerpací stanice pro vodíkové vozy (jediná možnost, navíc s možností čerpat jen do poloviční kapacity nádrží je nyní v Neratovicích), vedení tuzemského zastoupení Hyundai se rozhodlo dovážet i model Nexo. Tento automobil si pomocí palivových článků s výkonem 95 kW zvládne vyrábět elektrřinu pro svůj motor s výkonem 163 koní. Zásoba vodíku ve třech nádržích, které mají celkový objem přes 156 litrů, by měla v reálném provozu vystačit asi na 500 kilometrů jízdy. Maximálně jde s autem cestovat rychlostí 179 kilometrů v hodině, zrychlení z nuly na stovku nastává za 9,3 sekundy.

Vůz je 467 centimetrů dlouhý, vysoký 163 centimetrů a má rozvor 279 centimetrů. Díky tomu bude uvnitř velmi solidní prostor pro cestující. Také zavazadlový prostor má solidní kapacitu 461 litrů.

V Německu si již nyní toto auto můžete koupit za částku od 69 000 eur, tedy 1 794 000 Kč. Lze tedy očekávat, že i v Česku se základní cena udrží pod hranicí dvou milionů korun.

Takový automobil je vždy vybaven elektrickým víkem zavazadlového prostoru, sedmnáctipalcovými koly z lehkých slitin, dvouzónovou klimatizací, centrálním displejem multimediálního systému s úhlopříčkou 12,3 palce, navigací, parkovací kamerou a systémem pro samočinné parkování a množstvím bezpečnostních a komfortních asistenčních systémů.