Teprve před rokem vznikla nejmladší značka náležející do portfolia koncernu Volkswagen. Nyní MOIA v Berlíně představila svůj koncept elektromobilu pro spolujízdu.

Vůz vznikl ve spolupráci se značkou Volkswagen Užitkové vozy. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o poslední generaci dodávky Transporter, v níž ovšem spalovací agregát nahradil elektromotor. Vůz má baterie schopné poskytnout zásobu energie na dojezd 300 kilometrů. Na 80procentní kapacitu je lze dobít během půl hodiny.

V maximální míře se dbalo na komfort cestujících. Jednak, aby se jim pohodlně nastupovalo a měli i dostatek místa pro nohy během jízdy. Vůz je schopen přepravovat šest cestující. Každý má přitom k dispozici vlastní ztlumitelnou bodovou svítilnu a konektor USB. Ve voze je samozřejmě Wifi. Zavazadla lze uložit do speciálního prostoru vedle řidiče.

Společně s autem MOIA vyvinula aplikaci pro rezervaci služeb a placení za ně. Aplikace již před rezervací ukáže, které automobily jsou k dispozici, a kolik bude jízda stát. Algoritmus pro spolujízdu dá dohromady cestující s podobnými cíli, aby se zvýšilo využití kapacity každého vozu a jelo se tak po optimální trase. Existují i speciální aplikace pro řidiče a správce vozového parku.

První reálný projekt MOIA spustí koncem roku 2018 v Hamburku. Postupně prý takové projekty do roku 2025 sníží počet aut v evropských a amerických městech o celý milion.