I když se předpokládalo, že roční prodeje elektromobilů a plug-in hybridů na území USA dosáhnou letos celkového objemu 400 000 kusů, na základě výsledků prvního pololetí museli odborníci svůj odhad upravit směrem dolů.

Trh s těmito vozy na druhém největším světovém trhu elektromobilů (po Číně) ovšem i tak pokračuje v růstu. V porovnání s prvním pololetím loňského roku se prodalo o 37 procent větší množství aut schopných jízdy čistě na elektřinu. V absolutních číslech se jedná o 122 tisíc kusů. 53 procent z toho připadá na bateriové elektromobily, 47 procent byly plug-in hybridy.

Přesto se očekával ještě lepší výsledek. Problém mají především značky Nissan a Chevrolet. V případě Nissanu zákazníci údajně čekají až na leaf s větší baterií 60 kWh. Na druhou stranu byl velký zájem třeba o plug-in hybridní verzi Toyoty Prius. Statistiky také zahrnují 1400 automobilů poháněných palivovými články. Tento výsledek je o 400 kusů lepší než vloni. V USA jsou v současné době v nabídce tři typy těchto aut.

Pro druhou polovinu roku experti očekávají akceleraci růstu. Hlavně díky tomu, že Tesla už dokázala dosáhnout na plánovanou týdenní produkci Modelu 3. Tesla by tak v celkovém letošním hodnocení mohla na trhu s elektromobily v USA dosáhnout podíl přibližně padesát procent. A čistě mezi elektromobily dokonce 75 procent. Již v tuto chvíli jsou všechny modely značky v nejlepší pětce.

Když už je řeč o podílech: V loňském roce měly elektromobily na americkém trhu s novými auty podíl 1,1 procenta, v letošním prvním pololetí to bylo 1,4 procenta a na konci roku by možná mohla být pokořena hranice dvou procent.

A odhad celkového ročního prodeje - prý kolem 350 000 jednotek.