V letošním červnu se na celém světě prodalo téměř 160 000 aut, které jsou schopny jízdy čistě na elektřinu. Je to o 58 procent lepší výsledek než ve stejném měsíci loňského roku. Informoval o tom portál InsideEVs.

Mezi značkami se na první místo dostala čínská automobilka BYD, na druhém místě je Tesla a za ní následují BAIC, BMW, Nissan a Volkswagen. Ten si polepšil z loňské deváté příčky na šestou, Tesla postoupila o jednu pozici z loňského bronzového stupínku.

Nejprodávanějším elektromobilem světa je v současnosti už nová generace Nissanu Leaf. Od ledna do června se jich prodalo skoro 42 000, což je dva tisíce kusů lepší výsledek, než v případě BAIC EC. Ten byl jedničkou za celý loňský rok.

Třetí pozici zaujala již s poměrně velkým odstupem Tesla Model 3. Do první desítky se vešly ještě Toyota Prius PHEV, BYD Qin PHEV, Tesla Model S, Tesla Model X, BYD Song PHEV, Renault ZOE a JAC iEV E/S.

Ve druhé desítce lze z modelů, které se prodávají i v Evropě, najít ještě Mitsubishi Outlander PHEV, BMW i3 a plug-in hybrid BMW 530 e. Jeden pochází z USA (Chevrolet Bolt), všechny ostatní jsou čínské.

V prvním pololetí se na celém světě prodalo přes tři čtvrtě milionu elektromobilů a plug-in hybridů. Na celkovém prodeji nových osobních vozů mají podíl 1,6 procenta.

46 procent z nich bylo vyrobeno v Číně, německé značky mají podíl 18 procent, Americké 14, Japonské 11 a stejné procento připadá na všechny zbývající.