Hyundai v Las Vegas odtajnila technické parametry a jméno svého nového automobilu využívajícího vodíkové palivové články. Jmenuje se Nexo a na trhu by se mělo objevit ještě během letošního roku. Až svůj vůz na trh uvede i Mercedes-Benz, budou na výběr již čtyři sériově vyráběné "vodíkové" osobní vozy.

Nástupcem prvního vodíkového automobilu korejské značky Hyundai, což bylo přepracované SUV iX35 se stane model Nexo. Celá konstrukce vozu s karosérií crossoveru již byla vytvořena s ohledem na použití tohoto pohonu. Automobil tak mohl dostat větší zásobníky na vodík. Pojmou 6,5 kilogramu tohoto stlačeného plynu. Toto množství má postačit na ujetí téměř šesti stovek kilometrů. Navíc má být v kabině podstatně větší prostor pro cestující než jaký nabízejí srovnatelně velké konvenční vozy.

Auto by rozhodně nemělo být brzdou provozu. Výkon jeho elektromotoru totiž činí 120 kW a maximální točivý moment charakterizuje údaj 395 Nm. Pro srovnání - oproti vodíkovému ix35 je to o 20 kW a 95 Nm více. Z nuly na stovku by měl vůz zvládnout zrychlit za méně než deset sekund.

Uživatelé se prý nemusí vůz používat v jakýchkoli přírodních podmínkách. Testy totiž probíhaly při teplotách od mínus 30 do plus 53 stupňů Celsia a i v těch nejvyšších mrazech se vůz dokázal připravit v jízdě během půldruhé minuty.

Cenu zatím výrobce neuvedl. Prodeje budou zahájeny nejprve v několika vybraných zemích.