Na autosalonu v New Yorku automobilka Kia představila koncept zcela nového vozu s elektrickým pohonem. Přestože se zatím jedná pouze o studii, v tiskové zprávě automobilka sama připouští, že by mohla vzniknout i verze pro sériovou výrobu.

Kia již zveřejnila některá technická data tohoto vozidla. Je dlouhé 443 centimetrů, od země po střechu měří 160 centimetrů a rozvor má velkorysou hodnotu 283 centimetrů.

Dojezd při plně nabitých bateriích činí 480 kilometrů.

Kia se domnívá, že použitý koncept karosérie zajišťuje naprosto univerzální využití vozu. Bude prý stejně vhodný pro přepravu po městě jako pro sportovní jízdu v zatáčkách nebo na výpravách do divočiny mimo zpevněné cesty. To umožňuje stálý pohon všech kol.

Sportovní vzezření umocňuje i design. Například příď má podobu žraločího nosu, křídové dveře zase evokují supersportovní vozy.

Doslova převratný je interiér. Uvnitř chybí klasické displeje a tlačítka či knoflíky pro ovládání různých funkcí. Vše nahrazuje projekční head-up displej, který zabírá celou plochu čelního skla. Ovládá se pomocí vyklenutého přístrojového panelu z akrylátu, který je vlastně jedním velkým dotykovým displejem.

Vůz kromě další špičkové elektroniky disponuje také autonomním řízením úrovně 5. V případě jeho aktivace se volant a přístrojový panel zasunou a v kabině vznikne více prostoru. Současně bude možno na čelní sklo promítat například filmy nebo různé informace.

Radek Pecák