V Německu se již začíná prodávat modernizovaná verze elektromobilu Hyundai Ioniq Electric. Cena se u vozu s vylepšenými parametry zvýšila o 1600 eur. Dříve se prodával za 33 300, nyní je v ceníku údaj 34 900 Euro.

Pokud by tuzemské zastoupení automobilky Hyundai následovalo postup toho německého, pak by nová verze modelu Hyundai Ioniq Electric stála zhruba 873 000 Kč. Dosud stojí vůz 832 990 Kč. Čtyřicetitisícový nárůst ceny odpovídá tedy zhruba pěti procentům. Auto se v Česku začne prodávat během několika příštích měsíců.

Za vyšší cenu ovšem zákazníci získají automobil s výrazně lepšími parametry, než dosud. Výkon motoru se zvýšil z 88 na 100 kW. Ještě důležitější je vylepšení kapacity baterie z dřívějších 28 kWh na 38 kWh, což je o 36 procent.

Ruku v ruce s tím se samozřejmě prodloužil dojezd. V režimu WLTP bude činit 294 kilometrů (opět plus 36 procent).

Jedinou problematickou oblastí u nové verze Ioniq Electric může být prodloužení doby dobíjení na rychlodobíjecích stanicích. Teď bude zapotřebí pro dobití z nuly na osmdesátiprocentní kapacitu doba přibližně 54 minut.

Rovněž při nabíjení z wallboxu bude Ioniq stát na místě déle než někteří konkurenti. Palubní nabíječka totiž pracuje jen s výkonem 7,2 kW, zatímco řada konkurentů umožňuje 11 procent.

Efektivita vozu ovšem zůstává stále prakticky bezkonkurenční. Pokud bychom totiž srovnali tento automobil například s novým Peugeot 208, zjistíme, že francouzská novinka má o 21 procent větší kapacitu baterie, ale dojezd jen o 16 procent větší.

Radek Pecák