Elon Musk reaguje na blížící se uvedení modelu Lucid Air na trh. Ten má mít dojezd přes 400 mil. Jelikož se majitel značky Tesla nechce nechat pokořit, v předstihu představil inovovanou Teslu Model S. Konkrétně se jedná o verzi S Long Range Plus.

Podle oficiálního měření nyní tento vůz zvládne na jedno nabití dojet do vzdálenosti 402 mil, tedy přibližně 647 kilometrů. Stalo se tak o něco později, že Musk předpokládal. Při posledním měření organizací EPA se totiž dospělo pouze k 391 mílím. Vzápětí se pak rozpoutala přestřelka, během níž Musk činitele EPA obvinil, že přes noc ponechali klíčky v testovaném voze, následkem čehož se snížila kapacita baterie o dvě procenta.

Nyní již vše dopadlo k Muskově spokojenosti. Ještě před měřením totiž inženýři americké automobilky na automobilu udělali nějaké úpravy, aniž by však navýšili kapacitu baterie.

Mezi nejdůležitější opatření patří snížení hmotnosti. Například v oblasti bateriového celku. Dále byla použita nová kola i pneumatiky. To samo o sobě navýšilo dojezd o dvě procenta. Dalších úspor využívané elektrické energie se dosáhlo díky změně olejového čerpadla v zadní pohonné jednotce, vylepšení převodovky a využití větší míry rekuperace i při nízkých rychlostech.

Tesla Model S je tedy nyní s ještě větším náskokem v čele žebříčku dostupných elektromobilů podle délky dojezdu. Za ní jsou další tři typy vyráběné Teslou - tedy X, 3 a Y. Teprve pátý je Chevrolet Bolt a šestý korejský vůz Kona Electric.

Musk chce pozornost k tomu dožívajícímu modelu přitáhnout i snížením ceny. Nedávno Model S zlevnil o 5 000 dolarů, což stlačilo jeho cenu na 75 000 dolarů.

Radek Pecák