Po 116 letech se ve Cvikově přestaly vyrábět auta se spalovacím motorem. Tradiční továrna Volkswagenu, kde se v poslední době montovaly hlavně vozy Golf, přešla plně na výrobu elektromobilů.

Posledním klasickým vyrobeným vozem se 26. června 2020 stal Golf Variant R sedmé generace v bílé barvě určený pro zákazníka v Německu. Vozy se spalovacími motory se v této továrně vyráběly už od roku 1904. Nejprve značky Horch, v dobách socialismu Trabant. Od roku 1990, kdy závod získal koncern Volkswagen, sjelo z výrobních linek 6 049 207 modelů Polo, Golf a Passat.
Od teď by zde měly vznikat už pouze elektromobily značek Volkswagen, Seat a Audi. Práce na rekonstrukci továrny začaly v hale 6, kde sjel z linky poslední Golf. Koncem roku by se měla rozjet výroba modelu VW ID.4 a také sesterského modelu SUV značky Audi. Už se zde vyrábí první elektromobil VW na nové podvozkové platformě ID.3. Investice do rekonstrukce si vyžádá 1,2 miliardy eur. V konečné fázi by zde příští rok mělo 8000 zaměstnanců montovat šest elektromobilů tří koncernových značek.

Martin Šidlák