Zatím jen boční siluety odhalila automobilka General Motors, která připravuje dva nové modely s označením Hummer. Je pro ně typická mohutná vysoká příď a geometrický tvar střechy.

Vůz by se měl vyrábět ve dvou variantách - jako pick-up a SUV. K definitivním odhalení vozu dojde podle oficiálních údajů v samotném závěru letošního podzimu, do výroby pak auto půjde o rok později.

Víceméně potvrzeny jsou už hlavní technické údaje. Znamená to, že automobil dostane skutečně velkou trakční baterii s kapacitou až 200 kWh. Bude to zapotřebí, jelikož pohonná soustava bude disponovat výkonem 1000 koňských sil. Na rychlost 60 mil/hodinu (96,5 kilometru v hodině) se toto monstrum dostane při rozjezdu z nuly za 3 sekundy. Dojezd by měl činit řádově 400 mil, tedy 644 kilometrů.

Elektrická soustava má pracovat s napětím 800 Voltů, což také zajistí velmi rychlé nabíjení.

Podle tiskové zprávy má vůz dostat takzvaný krabí režim. Zatím ale nikdo nevysvětlil, co to přesně znamená. Pokud by měl mít Hummer schopnost pohybovat se také do strany, musel by mít nějaké speciální zařízení. O tom se však GM nezmínil.

Elektropohon ovšem automobilům umožňuje některé schopnosti, které auta se spalovacími motory neměly. Například pick-up Rivian se bude umět otáčet doslova na místě. To díky tomu, že eletromotory na jedné straně vozu roztočí kola na jednu stranu a další na druhé straně na tu opačnou. 

Radek Pecák