Zatím jezdí v USA zhruba půldruhého miliónu elektromobilů, což samozřejmě pro tamější elektrickou rozvodnou síť nepředstavuje žádný problém. Jenže, elektrických vozidel bude přibývat a to nejen těch osobních...

Studie společnosti PNNL (Pacific Northwest National Laboratory) nyní uvádí limitní počty vozidel, které bude možné připojit do sítě. V případě osobních vozů, mezi které se počítají i užitkové vozy do velikosti Fordu F 150, může současná síť v USA zvládnout do roku 2028 dobíjení 24 milionů takových elektromobilů. A k tomu ještě 200 000 středních elektrických nákladních vozů a 150 000 velkých trucků.

Toto jsou ale počty, které platí pouze v případě nejhoršího možného scénáře. Ten spočívá v tom, že všichni majitelé svůj elektromobil začnou dobíjet ihned poté, co přijedou domů z práce. Pokud by se dobíjení rozložilo do většího časového okna, pak by síť i za současného stavu zvládla až 65 milionů elektrických vozů.

Cílem této studie bylo vypracování plánu na zisk nových zdrojů energie, tedy elektráren všech možných typů, a rovněž zjistit, jak je možné stávající zdroje využívat lépe pouze cíleným řízením poptávky po elektřině.

Radek Pecák