Zatímco v loňském roce činil v Evropě podíl vozů s elektromotorem, který se alespoň zčásti podílí na pohonu, přibližně osm procent, letos je to již osmnáct procent.

Podle statistiky organizace JATO, se počet elektrifikovaných aut v jednom měsíci (červenec) poprvé dostal nad hranici 200 000 kusů. Přesně to bylo dokonce 230 700 kusů.

Rostou všechny kategorie elektrifikovaných vozů, ale nejvíce plug-in hybridy. Meziroční nárůst je 365 % na celkových 55 800 kusů. Bateriové elektromobily si polepšily o 127 procent na 53 200 exemplářů a hybridy o 89 procent na 121 700 kusů.

Během letošního roku (od ledna do konce července) se již v Evropě prodalo přibližně milión kusů elektrifikovaných osobních automobilů, přičemž bezmála polovina z tohoto počtu jsou SUV.

Nejprodávanějším hybridem v Evropě je v současnosti Toyta C-Hr, před Toyotou Corolla a Fordem Puma. V kategorii plug-in hybridů je aktuálně jasně nejžádanější Ford Kuga před Mercedesem třídy A a Volvem XC 40. Mezi "čistými" elektromobily patří medailové stupně Renaultu Zoe, Hyundai Kona a Volkswagenu Golf.

Radek Pecák