Společnost Nikola se dohodla na dalším strategickém partnerství se zavedenou automobilovou firmou. Po oznámení, že elektrický tahač Tre se bude vyrábět v závodě společnosti Iveco v Německu, přichází zpráva o spojení s americkým gigantem General Motors.

Dohoda se týká spolupráce při výrobě pick-upu Nikola Badger. Podle smlouvy bude toto vozidlo dále vyvíjeno a později vyráběno v továrně GM.

Podle dohody Nikola poskytne GM 11 procent svých akcií za možnost používat baterii Ultium a technologii palivových článků Hydrotec. Nikola totiž od samého počátku tento vůz konstruuje jednak jako bateriový elektromobil a jednak jako vůz poháněný vodíkovými palivovými články.

Vlastníkem společnosti je americký podnikatel Trevor Milton. Nedávno se mu podařilo získat kapitál od soukromých podnikatelů ve výši půl miliardy dolarů. Jedním z investorů je italská rodina Agnelliových a její společnost CNH Industrial.

V závislosti na oznámení dohody Nikoly a GM se razantně propadly akcie společnosti Tesla Elona Muska. Konkrétně se jednalo o 21 procent, což je nejvíce v její historii.

Radek Pecák