Zatím pouze jediný osobní elektromobil s logem Mercedes-Benz vznikne na speciální platformě pro elektrické vozy koncernu Daimler-Benz. Stane se jím v příštím roce vlajková loď EQS.

Další dva pro nejbližší dobu chystané elektromobily, tedy EQA a EQB, budou stvořeny na základě existujících platforem pro automobily využívající rovněž spalovací motory. "EQA bude vlastně plně elektrický model GLA, EQB pak vlastně na elektrický pohon přetvořené GLB," uvedl pro Autonaelektřinu.cz dobře informovaný zdroj z automobilky.

Důvody pro vznik těchto elektrických vozů jsou fakticky dva. Jednak se jedná o SUV, což je v současnosti všeobecně oblíbená kategorie vozidel, jednak mají zvýšený podvozek, což usnadňuje zabudování bateriového paketu do podlahy.

EQA se podle webu Insideevs.com v produkční podobě představí ještě letos, EQA a EQS pak příští rok.

Kromě EQS v příštích letech využije platformu EVA (Electric Vehicle Architecture) ještě také velké SUV (elektrická varianta GLS) a dále sedan EQE a další SUV (bateriové GLE). Všechny tyto automobily přijdou na trh do roku 2023.

Naopak menší elektromobily Mercedes-Benz, které dostanou novou speciální platformu MMA, začnou vznikat nejspíše až po roce 2025.

Radek Pecák