Přesně 43 procent z elektromobilů, které se v České republice prodají, získá registrační značku v hlavním městě. Vyplývá to z čerstvé statistiky Centra dopravního výzkumu.

V doprovodné zprávě ovšem autoři přiznávají, že ve skutečnosti tolik těchto aut v hlavním městě nejezdí. 70 procent z celkového množství nových aut v Česku kupují firmy, z nichž má velké procento sídlo v Praze. Potom ale tyto vozidla často přidělují svým filiálkám, které už fungují mimo hlavní město.

Praha proto v tomto ohledu drtivě vede ve statistice krajů. Za ní následuje s velkým odstupem Středočeský kraj a na třetím místě je Moravskoslezský kraj.

To, že se v poněkud větší míře dealerům jednotlivých značek daří prodávat elektromobily až letos, dokládá také přehled registrovaných vozidel v ČR podle roku výroby. Zatímco podíl elektroaut vyrobených v letech 2017 až 2017 v žádném z ročníků nepřesahuje na celkovém množství podíl deset procent a i v letech 2017 a 2018 byl pouze 13, respektive 15 procent. Letos je to za pouhých devět uzavřených měsíců již 30 procent.

Elektromobily jsou ze všech sledovaných alternativních pohonů jediným rostoucím segmentem. Automobily s pohonem na CNG měly svůj vrchol v letech 2016-2018, vozy spalující LPG pak dokonce již v letech 2010 - 2012.

Radek Pecák