Pouhé dva měsíce uběhly od oficiálního uvedení elektromobilu Volkswagen ID.3 na trh a už se tento model stal nejžádanějším elektrickým vozidlem na evropském trhu.

Vyplývá to z čerstvé statistiky organizace JATO za měsíce říjen. Jen ve dvaceti zemích s největšími prodeji automobilů se jich v tomto desátém letošním měsíci zaregistrovalo do provozu 10 475. Za prvním Volkswagenem s platformou MEB skončil na druhém místě dosavadní lídr - Renault Zoe. Na Volkswagen ztratil necelých sedm set kusů.

Třetí místo patří vozu Hyundai Kona Electric - tedy modelu, který se aktuálně pro evropský trh vyrábí v Nošovicích. O tom, že zájem o elektromobily roste a že nehrají na trhu už vůbec podřadnou roli, svědčí fakt, že VW ID.3 již pronikl do TOP 30 absolutně nejprodávanějších modelů v Evropě. 

V této souvislosti je zajímavé, že absolutnímu pořadí vévodí v podstatě ekvivalentní automobily se spalovacím motorem k elektrickým ID.3 a Zoe. Jedná se tedy o Volkswagen Golf a Renault Zoe.

Nárůst zájmu je zřejmý také při porovnání s výsledky z minulého roku. Čistých bateriových elektromobilů se v říjnu letos prodalo téměř 72 tisíc kusů, což je o 198 procent větší číslo než loni. Pokud se započítají i plug-in hybridy, tak počet prodaných elektrických vozů narostl během října na 148 000 kusů. Podíl těchto vozidel na celkovém objemu prodaných nových aut v Evropě narostl na 13 procent.

Radek Pecák