Rychlodobíjecí stanice, kterou energetická společnost ČEZ uvedla do provozu na parkovišti supermarketu Kaufland v Mladé Boleslavi, je už dvousetpadesátou veřejnou dobíječkou, kterou tato společnost v České republice vybudovala.

Jen v letošním roce ČEZ zprovozní 80 dobíjecích stanic, což je o dvacet více než v roce 2019. Za poslední dva roky se tedy síť veřejných dobíječek s barvami ČEZ zdvojnásobila.

"Do pěti let chceme celkový výkon v naší síti ztrojnásobit ze současných 16,3 tisíce kW na 50 000 kW," uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchode a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

ČEZ podle tiskové zprávy zaznamenal také výrazné zvýšení odebrané elektřiny na svých stanicích. Poprvé se letos očekává překonání hranice 2,5 milionu odebraných kilowatthodin. Pro ilustraci - jedná se o takové množství energie, že by díky němu mohla kolona 425 elektromobilů objet celý svět.

V současnosti je v provozu v České republice přibližně pět stovek veřejných dobíjecích stanic. ČEZ má tedy padesátiprocentní podíl. Jedna dobíjecí stanic v průměru připadá na deset elektromobilů. Momentálně jich je totiž v Česku v provozu registrováno přibližně pět tisíc. 

Poměr jedna dobíječka na deset vozů je ideální i z hlediska zkušeností zemí, kde je elektromobilita na daleko vyšší úrovni než u nás. Je ale důležité, aby i v dalších letech vznikaly dobíječky v souladu se zvyšujícími se prodeji elektromobilů. Například již příští rok se jich do provozu zaregistruje pravděpodobně několikanásobně více než letos. Bude to důsledek například toho, že Škoda uvede na trh svůj Enyaq iV.

Radek Pecák