Společnosti ABB a AFC Energy oznámily, že zahájily spolupráci při vývoji dobíjecích stanic, v nichž by se elektřina vyráběla pomocí vodíkových palivových článků. Vodík by se do nich dovážel ve speciálních kamiónech.

Takové stanice by se mohly instalovat v místech, kde není dostatečně kapacitní rozvodná elektrická síť a současně zde nelze vyrábět elektřinu ani ze slunečního záření, ani z vodní či větrné energie.

Zatímco ABB má již poměrně značné zkušenosti s výrobou dobíjecích stanic (má jich na svém kontě cca 17 000 kusů), AFC Energy se zase dlouhodobě zaměřuje na vývoj škálovatelných systémů palivových článků.

Společnosti ve společném prohlášení oznámily, že tento nový způsob dobíjení bude k dispozici ve Velké Británii, Evropské Unii a v Severní Americe již během druhé poloviny příštího roku.

Známy jsou rovněž základní parametry tří typů těchto stanic. Nejmenší z nich bude schopná akumulovat 72-288 kWh elektřiny a dobíjet výkonem 20 kW. Prostřední pak bude mít baterii s kapacitou 288 kWh a do baterie elektromobilu může proudit elektřina výkonem až 160 kW. A konečně vrcholný typ dostane baterii s kapacitou 360 kWh a dobíjecí výkon více než 400 kW.

Radek Pecák