V nadmořské výšce 1020 metrů nad mořem stojí v současnosti nejvýše položená rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v České republice. V obci Boží Dar v Krušných horách ji zprovoznila společnost ČEZ.

V areálu čerpací stanice ÖMV jsou v současnosti v provozu dva stojany společnosti ABB, které umožňují elektromobily s koncovkami Chademo a CCS Combo 2 nabíjet stejnosměrným proudem výkonem až 50 kW. Rovněž je součástí stanice konektor Mennekes, díky němuž lze nabíjet střídavým proudem výkonem až 22 kW.

Dosud nejvyšší dobíjecí stanicí v Česku byla umístěna na Šumavě v Kašperských Horách. Ta je ale položena o bezmála tři sta výškových metrů níže.

Dobíjecí stanice bude sloužit především návštěvníkům tohoto zimního střediska a rovněž motoristům, kteří přes hraniční přechod Boží Dar - Kurort Oberwiesenthal směřují do Německa.

ČEZ v současnosti provozuje více než 260 veřejných dobíjecích stojanů. Síť v západních Čechách je však dosud poměrně řídká. Konkrétně v Karlovarském kraji je instalováno osm dobíjecích stojanů a v mnohem větším Plzeňském kraji pouze devět. Například v Ústeckém kraji jich je přitom 25, z toho 17 rychlodobíjecích.

Radek Pecák