Koncept Honda Urban EV vystavovala tato japonská automobilka už na předcházejících autosalonech. Až v Ženevě však oznámila, že to bude její první elektromobil prodávaný v Evropě.

Už příští rok začne Honda nabízet produkční verzi konceptu Urban EV. Automobil bude k dostání také v Evropě. Během ženevského autosalonu to oznámila sama automobilka. Hlavním překvapením je to, že sériová podoba konceptu, který připomíná hatchback civic z první poloviny sedmdesátých let, se s největší pravděpodobností nebude příliš změnit. Pokud si přimyslíme klasická vnější zpětná zrcátka, menší kola a jinou grafiku světlometů, dostaneme pravděpodobnou výrobní verzi.

O dost jiný ale nejspíše bude interiér. Jeden velký displej na horní straně palubní desky by mohl zůstat i v produkčním voze, nějaké ovládací prvky se ale přece jen na palubní desce budou muset objevit. Uvidíme také, zda zůstane vpředu pohovka místo klasických dvou sedadel pro řidiče a spolujezdce.

Zajímavé je, že na rozdíl od velké části jiných výrobců se Honda rozhodla nezačínat s elektromobilitou formou výkonného velkého SUV jako řada konkurentů, ale nabídne zákazníkům malý městský elektromobil. Je ještě o deset centimetrů kratší než hatchback Jazz. Jeho délka tak nepřesáhne 3,9 metru.

Technické parametry Honda zatím tají. Zdroj z automobilka se však nechal slyšet, že kapacita baterií postačí na spíše menší až střední dojezd. Dá se tedy očekávat hodnota kolem 200-250 kilometrů. Tomu samozřejmě bude odpovídat i výkon motoru a maximální rychlost.

Honda tak nejspíše odstartuje další etapu elektromobility. Právě malé a relativně lehké vozy jsou podle nás tím pravým řešením, které přispěje ke zlepšení životního prostředí v městských aglomeracích.